تحلیلگر جریان شبکه یا NetFlow Analyzer چیست؟

تحلیلگر جریان شبکه یا NetFlow Analyzer، یکی دیگر از محصولات محبوب شرکت Manageengie  و نرم‌افزار تحت وب است که از آن برای تجزیه و تحلیل ترافیک شبکه استفاده می‌شود و از جریان داده‌های مانند NetFlow از دستگاه های سیسکو، sFlow، J-Flow، IP FIX و موارد دیگر تغذیه می‌کند تا بر اساس آن تجزیه و تحلیل  بازم را انجام و گزارشات ترافیک را تولید و ارایه ‌کند. به زبان ساده این ابزار اطلاعات ترافیک شبکه را جمع‌آوری می‌کند، آنها را به هم پیوند می‌دهد و آمار ترافیک را به شکل نمایان‌تر و قابل درک‌تر در داشبوردهای گرافیکی و مدیریتی جذاب که حاوی نمودارها و گزارش های ترافیکی در زمان واقعی است را در اختیارتان می‌گذارد ضمن آنکه برای اطلاع از رفتار ترافیک، لحظه به لحظه وضعیت را به شما را از طرق مختلف گزارش می‌کند. جزئیات ترافیک تحلیل: سرعت، حجم، بسته‌ها و استفاده از پهنای باند کل را شامل می‌شود. این یعنی وضعیت شبکه را نه فقط بصورت لحظه‌ی بلکه در بازه‌های زمانی مختلف می‌تواند بررسی و ارزیابی کنید و گزارشات آنرا مشاهده نمایید. در انتها قادرید براحتی گزارش‌ها را بصورت CSV یا PDF صادر کنید. این گزارشات هنگام ارایه به سطوح مدیریتی برای تصمیمات کلان زیرساختی می‌توانند کاملاً مفید واقع شوند.   

NetFlow Analyzer یک ابزار تجزیه و تحلیل ترافیک شبکه ساده و یکپارچه است که به راحتی قابل استفاده است. می‌توانید NetFlow Analyzer را روی دستگاه ویندوز یا لینوکس نصب کنید و برای دسترسی به رابط کاربری فقط از یک مرورگر وب استفاده کنید. پس از نصب، داده را در صورت وجود روترها / سوئیچ های سیسکو یا جریان‌های پشتیبانی شده دیگر برای راه اندازی آنالیزور NetFlow صادر کنید. در عرض چند دقیقه، نمودارها بر اساس تجزیه و تحلیل دقیق ترافیک شبکه ترسیم می‌شوند و گزارشات به طور خودکار توسط نرم افزار تجزیه و تحلیل ترافیک شبکه تولید میگردد.

نظارت و مانیتورینگ ترافیک ورودی و خروجی برای کشف برنامه‌های تولید کننده ترافیک در شبکه مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد و تهدیدهای امنیتی داخلی یا خارجی را در شبکه شناسایی کنید.

قابلیت‌های NetFlow Analyzer  

مدیریت پهنای باند

با این ابزار قادرید نحوه استفاده از پهنای باند شبکه سازمانی را مشاهده کنید. و برای برنامه‌های حیاتی کسب و کار سازمان، پهنای باند کافی و مناسب را اختصاص دهید. و میزان استفاده از پهنای باند را در بخشهای مختلف سازمان خود کنترل کنید. تا بدانید که هر بخش چقدر از پهنای باند را مصرف می‌کند.

تجزیه و تحلیل ترافیک شبکه

با استفاده از  تحلیل‌گر جریان شبکه قابلیت مشاهده ترافیک شبکه در زمان واقعی را بدست آورید.

 نظارت بر ترافیک در روترها / سوئیچ ها

مهمترین اهرم توانایی NetFlow Analyzer در پشتیبانی گسترده از فنآوری سیسکو برای نظارت بر اشکال مختلف ترافیک شبکه است

گزارش‌ها – تلفیقی، سفارشی، عیب‌یابی

به طور مداوم دسترسی لینک WAN، تأخیر و عملکرد را با استفاده از فناوری Cisco IP SLA کنترل می‌کند.

نظارت بر کاربرد خاص برنامه‌ها Application

برنامه های برتر را در شبکه خود مشاهده کنید. اطمینان حاصل کنید که برنامه های شما برای کسب و کار شما از حداکثر اولویت برخوردار هستند.

گزارش Cisco Medianet

روند عیب‌یابی را در شبکه گسترده‌ی خود تسریع و در وقت، هزینه و سایر موارد صرفه‌جویی کنید.

نظارت بر ترافیک سایت به سایت

الگوهای ترافیک سایت به سایت را در شبکه خود مشاهده کنید. پهنای باند خود را به طور مناسب اختصاص دهید.

گزارش سیسکو WAAS

از طریق گزارش‌های WAAS، بهینه سازی WAN خود را مشاهده کنید.

داشبورد قابل تنظیم

تبدیل آسان داده‌ها به اطلاعات. با این نرم‌افزار کلیدی قادرید تا مهمترین اطلاعات مربوط به ترافیک را که برای شما بیشترین اهمیت را دارد، استخراج کنید.

نظارت بر ترافیک روتر

دستگاه‌های مهم شبکه (روتر / سوئیچ) خود را با استفاده از جریان کنترل کرده و اطلاعات مهم را برای اطمینان از استفاده مناسب از پهنای باند شبکه تولید کنید.

هشدارها

هشدارها را بر اساس آستانه‌های مربوط به ترافیک شبکه خود تنظیم کنید. اولین کسی باشید که نقض استفاده از شبکه خود را می‌داند.

نظارت AVC سیسکو

برنامه‌هایی را که از پهنای باند شبکه شما استفاده می‌کنند را شناسایی و کنترل کنید. همچنین نحوه تأثیر سیاست‌های QoS روی این برنامه‌ها را مشاهده کنید.

اپلیکیشن‌های موبایل

نرم‌افزار Netflow Analyzer مجهز به اپلیکیشن‌های موبایل اندرویدی و iOS هست و با آن می‌توانید ترافیک شبکه (ترافیک LAN و WAN) خود را در حال حرکت، از هر کجا و در هر زمان، کنترل کنید.

صورتحساب پرداخت

صدور قبض منصفانه ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنتی و شارژ آن در بخش‌های مختلف

گزارش برنامه ریزی ظرفیت

نیازهای آینده شبکه خود را براساس گزارشات برنامه ریزی ظرفیت ارزیابی کنید.

مدیریت پیکربندی شبکه

با مدیریت تغییر شبکه، پیکربندی و انطباق، تمام تغییرات پیکربندی را در زمان واقعی در دستگاه های شبکه خود مدیریت کنید و با خودکار کردن کارهای تکراری در وقت خود صرفه‌جویی کنید.

گزارش سیسکو NBAR

برنامه‌ها را با استفاده از پورت‌های پویا با استفاده از نظارت NBAR با NetFlow Analyzer طبقه‌بندی کنید.

گزارش سیسکو CBQoS

با استفاده از گزارش های CBQoS از NetFlow Analyzer، تأثیر سیاست های QoS خود را تأیید کنید. بر اساس آن ترافیک شبکه خود را در اولویت قرار دهید.

مانیتورینگ IPSLA سیسکو

عوامل مهم موثر بر VoIP، عملکرد ویدئو را کنترل کرده و از بهترین خدمات سطح اطمینان حاصل کنید. از اتصال بی سیم WAN از طریق نظارت WAN RTT اطمینان حاصل کنید.

ماژول پیشرفته تجزیه و تحلیل امنیت

با استفاده از قدرت موتور استخراج پیوسته جریان مستمر خود برای تجزیه و تحلیل رفتار شبکه، از ۱۰۰٪ امنیت شبکه اطمینان حاصل کنید. اسکن‌ها، کاوشگرها، حملات DoS و موارد دیگر را دور نگه دارید.

نظارت بر WLC

برای مشاهده گزارشات مربوط به کنترل کننده های WLAN، SSID ها، AP-ها و QoS، کنترل‌کننده‌های WLAN را کنترل کنید و آمار مربوط به پهنای باند را کنترل کنید.

مدیریت عملکرد برنامه

به طور فعالانه سرویس ها و برنامه های APM مهم تجاری خود را کنترل کنید، همه اینها از طریق ابزار تجزیه و تحلیل ترافیک شبکه شما هستند.

مدیریت سوئیچ پورت و آدرس IP

با افزونه‌ی OpUtils آدرس های IP را مدیریت کرده و پورت ها را بهتر تغییر دهید.

ژنراتور NetFlow

NetFlow Generator منفعلانه بسته‌های شبکه را به بسته‌های NetFlow ضبط و تبدیل می‌کند تا به شما کمک کند دستگاه‌هایی را که جریان را پشتیبانی نمی‌کنند، کنترل کنید.

این ابزار کارامد همکنون در بسیاری از سازمان‌های تراز اول جهان نظیر شرکت های بزرگ و مخابرات و ارایه‌دهندگان خدمات تلفن همراه و اینترنت در حال استفاده است و محبوب‌ترین ابزارتجزیه و تحلیل کنترل و مدیریت ترافیک و پهنای باند شبکه است.

بصورت تیتروار مهمترین ویژگی‌های Manageengine Netflow Analyzer :

– پشتیبانی از پهنای باند بیش از ۱۰۰ گیگابایت

– داشبورد اختصاصی با ارائه گزارش‌های متنوع به‌همراه نقشه‌ی زیرساخت شبکه

– شناسایی ترافیک ناشناخته و مشکوک

– امکان ارسال اعلانات هشدار آستانه‌ها به صورت آنلاین از طریق ایمیل یا SMS

-تولید و صدور گزارشات به فرمت‌های مختلف

– دریافت گزارشات تفکیکی ترافیک عبوری دیتاسنتر بر اساس پارامترهای متنوع و دلخواه

– امکان تفکیک ترافیک‎‌های ارتباطی

– تاخیر کمتر از ۱ میلی ثانیه

– امکان تشخیص و فیلترینگ براساس پروتکلهای هفت لایه‌ی شبکه و بیشتر از آن

مدانت
مدانت
شرکت‌ مدانت از برندهای محبوب فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات در حوزه‌ی آموزش، پیاده‌سازی و عرضه ابزار ITIL، تجارت آنلاین، تحول دیجیتال و ارایه‌‌کننده‌ی محصولات مدیریتی تحت‌وب در ایران است. این مقاله‌ی آموزشی منحصراً مربوط به مدانت بوده و برای نخستین بار توسط این شرکت برای شما تولید و منتشر شده.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

حل معادله *

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: نیازی به کپی نیست همه چیز در دیدرس شماست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x