چرا زوهو می‌خواهد سیستم‌عاملی برای کسب‌وکار باشد!؟

چرا Zoho می‌خواهد سیستم‌عاملی برای کسب‌وکار باشد!؟

Zoho شرکتی است که نه‌تنها همه‌چیز را برای مشتریان انجام می‌دهد بلکه برای کارکنان، خود نیز این‌گونه است فراهم‌سازی آموزش‌وپرورش، مراقبت‌های بهداشتی، و به‌طور فزاینده، کل زیرساخت‌های زندگی کارکنان را مهیا می‌کند.

چشم‌انداز شرکت Zoho تبدیل‌شدن به یک “سیستم‌عامل کسب‌وکار” است. در ابتدا در سال ۱۹۹۶ ، یک شرکت به‌عنوان AdventNet در حوزه مدیریت شبکه تأسیس شد، Zoho تغییراتی در سال ۲۰۰۵ برای تمرکز بر خدمات مبتنی بر ابر یا Cloud برای کسب‌وکارها انجام داد. از آن زمان، محصولات Zoho به ۳۴ برنامه وب و ۳۰ برنامه تلفن همراه برای اجرای تمام ابعاد یک کسب‌وکار، نظیر: مدیریت پروژه و منابع انسانی،ایمیل و ردیابی رسانه‌های اجتماعی افزوده است. در سال ۲۰۰۸، شرکت، یک‌میلیون کاربر را تجربه کرد. امروز، این تعداد بیش از ۲۰ میلیون نفر است. من اخیراً از ستاد زهو در چنای هند دیدن کردم، رویکرد کامل خدمات این شرکت برای همه محفوظ است نه‌فقط برای مشتریانش!

Chennai یا چنای: کلان‌شهری در کشور هند است. این شهر در پایتخت ایالت تامیل نادو است. چنای جزو مناطق شهری پرجمعیت هند به شمار می‌آید و دارای رتبه چهارم در این کشور است. این شهر ۳۶۸ سال قدمت داشته و ۳۴اُمین شهر بزرگ دنیا ازلحاظ جمعیتی و مساحتی است. چنای دارای مبنای اقتصادی گسترش‌یافته‌ای است. صنایع اصلی آن اتومبیل‌سازی، خدمات نرم‌افزاری، تولید سخت‌افزار و خدمات مالی می‌باشد. دیگر صنایع مهم آن شامل پتروشیمی و نساجی است. بندر چنای و بندر انور سهم زیادی در اهمیت این صنایع دارند. شهر دارای بازار بورس کامپیوتری می‌باشد که معروف به بازار بورس مدرس است. چنای دارای چهارمین رتبه ازلحاظ تولید ناخالص شهری در هند است.

در مراکز در حال رشد سریع زوهو، بیش از ۳۰۰۰ نفر مشغول کار، خوردن و بازی (البته کریکت) هستند. این دانشگاه دارای تمام مزایایی است که می‌خواهید در یک شرکت فناوری پیشرفته، انتظار داشته باشید: سه وعده غذایی مجزا در روز، وانت شاتل که به مسافران شهر اجازه می‌دهد تا از استرس رانندگی اجتناب کنند، فضای اداری کاملاً باز به‌طوری‌که هیچ‌کس دارای دفتر شخصی نیست! و صدالبته استفاده از دوچرخه‌سواری برای تردد از یک محوطه دانشگاه به‌سوی دیگر، روشی سازگار با محیط‌زیست. و دریاچه مصنوعی که در حال ساخت است. کارکنان تشویق می‌شوند تا بخشی از زمان کاری خود را در پروژه‌های حیوان خانگی صرف کنند. یک مشاور گیاه‌شناسی گونه‌هایی از درختان و گل‌های بومی را انتخاب کرده است تا خیابان‌های بین ساختمان‌ها را بیاراید.

این ممکن است شبیه به شکوفایی گوگل باشد، اما این اتفاق به‌دوراز سیلیکون ولی در جنوب هند اتفاق می‌افتد، جایی که ازدواج و سارای سنتی برای زنان و سارنگ ها برای مردان معمول است. ریشه‌های هندی این شرکت، فرهنگ منحصربه‌فرد نوآوری را به نحوی متفاوت می‌سازند که ازآنچه که در دنیای تکنولوژی برای دیدن از غول‌های نرم‌افزاری مانند Salesforce، IBM و مایکروسافت استفاده می‌شود متفاوت است. اگرچه، حق بیمه و خدمات عمومی ممکن است مشابه باشد، اما ذهنیت و انگیزه از جایی دیگر به وجود می‌آید.

فرهنگ شرکت، عطروطعم محلی

هاری نارایانان، مدیر بازاریابی محصول در زوهو، مرا در اوایل سال ۲۰۱۶ در اینترنت یافت و به من ایمیل زد، او مقاله مرا درباره Zoho Project  را خوانده بود که در شبکه‌های اجتماعی موردتوجه قرارگرفته بود. مطابق سنت مهمان‌نوازی هند جنوبی، او یک استقبال گرمی کرد و از من دعوت کرد تا هرزمانی که توانستم به دفتر زوهو مراجعه کنم و یا حداقل از طریق هواپیما بتوانم از هوا، ساختمان اصلی زوهو که شبیه “سطل” که به‌خوبی قابل‌تشخیص و محوطه‌ای اطراف آن‌که به‌سرعت در حال گسترش است را ببینم. چند ماه بعد، من به Estancia IT Park رفته بودم تا با مدیرعامل زوهو دیدار کنم، با کارکنان صحبت کنم، و در محوطه دانشگاه چرخی بزنم.

پیش از دیدار من از نارایانان از فرهنگ شرکت زوهو پرسیدم. او گفت: محوطه دانشگاه چنای زوهو هزاران نفر را در خود نگه می‌دارد، و شبیه یک مجموعه کلبه صنعتی کوچک است که به مملو از گفتگوهای ناهار مشترک ، همانند روزهای کوچک و گردهمایی‌های غیررسمی است. افراد در اینجا تشویق می‌شوند که محصولات جدیدی را ارائه دهند. او گفت: “سایر شرکت‌ها نرم‌افزار را مانند آن می‌بینند که از کارخانه خارج می‌شود.” “ما می‌خواهیم آن را به‌مانند یک صنعت نگاه کنیم”.

اسریدهار ومبو، مدیرعامل شرکت زوهو و همکارش، باور دارند که تحقیق و توسعه سودمند است و زوهو بسیاری از برنامه‌ها را عرضه می‌کند. “این همان محیطی است که نوآوری می‌تواند اتفاق بیافتد. مدیریت به من می‌گوید:” این بودجه را بپذیرید، سعی کنید آنچه را که می‌خواهید انجام دهید، و اگر شکست بخورید، هیچ مشکلی نیست! “نارایانان گفت: “افراد در اشتباه کردن به ما آزادی عمل می‌دهند.”

این در حالی است که بسیاری از شرکت‌های حوزه فن‌آوری ایالات‌متحده حتی “ساختن یک محصول دیگر برایشان سخت است.”.

او افزود که محیط کار زوهو بسیار غیررسمی است و قوانین کمی دارد. کارکنان لباس عادی دارند.

ومبو، زمانی که او را می‌بینید، لپ‌تاپ خود را بر روی یک میز خالی قرار می‌دهد که مانند هر میز دیگری شبیه به آن است. (او در کالیفرنیا زندگی می‌کند اما به‌طور منظم به چنای بازمی‌گردد.) ازآنجاکه “سطل” (ساختمان اصلی شرکت زوهو) استوانه‌ای است، هیچ‌کس دور از پنجره نیست و دفاتر گوشه‌ای وجود ندارد. ضمن اینکه ساعت‌های کاری انعطاف‌پذیر هستند.

سیستم‌عامل کسب‌وکار

یک روز معمولی گرم و مرطوب در چنای زمانی است که من در یک بزرگراه گردوخاکی رانندگی می‌کنم و سطل، نقطه عطفی را نشان می‌دهد، حتی اگر از جاده کمی عقب‌نشینی کرده‌ام. پس از ثبت سریع بدون کاغذ، من به بانک آسانسور مراجعه کردم، چند داستان فرستادم و به اتاق کنفرانس منتقل شدم که منتظر آراوینند نتدرجان هستم، که روابط عمومی را در شرکت نگه می‌دارد.

ما صحبت‌های کوچک را انجام می‌دهیم و نارایانان را با سؤالات در مورد دانشگاه می‌گذرانم. ازنقطه‌نظر ما در طبقه نهم، من هم‌اکنون می‌توانم پروژه ساخت‌وساز عظیم در حال اجرا را ببینم. من فرض می‌کنم یک دستیار ما را هنگامی‌که مدیر اجرایی آمادۀ دیدار است، بیرون ببرد، اما اولین فردی که در حال ضربه زدن است، خود ومبو است. هیچ دفتر خصوصی به این معنی نیست که ما در اتاق کنفرانس باقی می‌ماند.

ومبو عقب می‌کشد و چانه‌اش را بلند می‌کند وقتی صحبت می‌کند، تمام بدن فوق‌العاده‌اش آرام است. او به طرز صریح سخن می‌گوید اما گاهی اوقات سخت است که هر کلمه‌ای از زبان انگلیسی هندی را بیان کند اما در کل کلامش بدون اشتباه است. او در همان سطح پایدار آرامش است، او تحصیلات عالی را در ایالات‌متحده آمریکا “کلاه‌برداری” می‌نامد، پیش‌تر او در سخنرانی خود  گفته بود که به دنبال ایجاد یک بیمارستان در مجاور ساختمان زوهو است تا کارمندان و اعضای خانواده آن‌ها بتوانند به مراقبت پزشکی قابل‌اعتمادی دسترسی داشته باشند. نگاه او در زمینه تحقیق و توسعه صعودی است و در این زمینه سرمایه‌گذاری می‌کند.

من از ومبو خواسته بودم توضیح بدهم که چه چیزی تبدیل به “سیستم‌عامل برای کسب‌وکار” می‌شود. همان‌طور که سیستم‌عامل یک دستگاه را اجرا می‌کند، زوهو کسب‌وکار را اجرا خواهد کرد، پاسخ داد. یک سیستم‌عامل، بسیاری از عملکردهای اصلی دستگاه محاسباتی را مدیریت می‌کند، و سیستم‌عامل معمولاً در بسیاری از دستگاه‌ها، بدون در نظر گرفتن کاربر، یکسان است. بااین‌حال، برنامه‌های کاربردی در رایانه برای هر صاحب خاص است، بنابراین زوهو می‌خواهد توابع اصلی را که در همه شرکت‌ها رایج است، ارائه دهد.او گفت: “بدون مشتری، کسب‌وکار وجود ندارد. بدون کسب‌وکار، کارمند وجود ندارد. همه این چیزها رایج است.” “اما پس‌ازآنکه هنگامی‌که به جزئیات رسیدید، یک کسب‌وکار نرم‌افزاری متفاوت از یک کسب‌وکار بیمه متفاوت از یک کسب‌وکار خودرو است. بنابراین سیستم‌عاملی که ما تصور می‌کنیم چیزی است که به لایه افقی می‌پردازد و سپس شما برنامه‌های کاربردی دارید که با خاص لایه عمودی کسب‌وکار در ارتباط است. ” ومبو گفت: قبل از دوران پردازش ابری، مفهومی برای تبدیل و ایجاد سیستم‌عامل کسب‌وکار غیرممکن بود. “فناوری نرم‌افزار سنتی سازمانی شما این اجازه را نمی‌پذیرفت. باوجوداینکه شرکت‌ها به دنبال آن بودند. اما امروز باوجود پردازش ابری این رؤیا محقق می‌شود و زوهو در این راه قدم‌های بزرگی برداشته است.

“به‌طور سنتی، واحد فروش شما با واحد حسابداری ارتباط مستقیمی ندارد واحد حسابداری شما با منابع انسانی صحبت نخواهد کرد. هر یک از این‌ها با نرم‌افزارهای جزیره‌ای بطورغیرمستقیم درگیر بودند که با هزینه عظیمی همراه بود. در حقیقت یک صنعت عظیم فناوری اطلاعات برای انجام این ادغام محدود اما اکنون، در ابر، شما می‌توانید آن را به‌عنوان یک‌راه حل یکپارچه در نظر بگیرید که در آن تمامی عملیات و واحدهای درگیر با نرم‌افزارها باهم در ارتباط مستقیم‌اند.

فکر می‌کنم، “او گفت. تمام برنامه‌ها می‌توانند با یکدیگر صحبت کنند، زیرا آن‌ها بر اساس یک پایگاه داده متحد ساخته‌شده‌اند.

ومبو یک سؤال درباره مزایای اقتصادی انجام کسب‌وکار در هند را مطرح کرد و گفت که هر شرکت فناوری در اینجا دارای دفاتری است. او گفت: “این به همان اندازه است که کل استراتژی ساخت زیربنا و اساس مشترک ماست اما چارچوب مشترک نیست، بلکه مزایای درونی ماست که ما آن‌ها اکنون باهم ترکیب می‌کنیم.”

به‌عنوان‌مثال نرم‌افزار، SurveyMonkey  ۲۵ دلاری در شرکت SurveyMonkey نزدیک به ۵۰۰ کارمند دارد، درحالی‌که ابزار رقابتی زوهو بر روی نرم‌افزار Zoho Survey با ۱۹ دلار، حدود ۲۵ نفر برای کار بر روی آن اختصاص داده‌شده. به‌طور مشابه،برای نرم‌افزار ۲۵ دلاری در شرکت Zendesk بیش از ۱۰۰۰ نفر کار می‌کند ، درحالی‌که Zoho Desk در حدود یک‌دهم به‌عنوان بسیاری از این افراد است. ومبو توضیح داد: “ما ۳۵ یا ۴۰ نفر در بخش امنیت داریم.” ما می‌توانیم Zoho Desk و Zoho Survey و Zoho Mail را با استفاده از هزینه‌های امنیتی مشترک به کار بگیریم. ما مجبور نیستیم که برای هر یک از این محصولات، کارشناسان امنیتی استخدام کنیم؛ این چیزی است که هر یک از این شرکت‌ها باید انجام دهند آن‌ها باید کارشناسان مرکز داده، کارشناسان امنیتی، افرادی که نرم‌افزار Q / A را استخدام می‌کنند، استخدام کنند. این‌ها بسیار کاربردی هستند. مهم نیست که آیا شما در حال ساخت یک سیستم CRM هستید یا نرم‌افزار میز کار!. ما توانایی استفاده از بسیاری از این محصولات را داریم. این اقتصاد سنتی در مقیاس کاربردی به نرم‌افزار است. ”

در چند سال گذشته، زوهو از طریق یک رشد کلیدی رشد کرده است. این آمار در ماه اوت سال ۲۰۰۸ به ۱ میلیون کاربر، ۵ میلیون در ماه ژانویه ۲۰۱۲ و ۱۰ میلیون در ماه فوریه ۲۰۱۴ رسید. اکنون دو سال بعد دوباره افزایش پیدا کرد.

برنامه Zoho Mail دارای بزرگ‌ترین پایگاه کاربری است، اما Zoho CRM $ 20.00 در زوهو دارای بزرگ‌ترین پایگاه مشتری است و توسط بسیاری از حساب‌های بهترین محصول شناخته‌شده شرکت است. همه گفته‌اند که این شرکت بیش از ۱۰۰،۰۰۰ مشتری دارد. در کسب‌وکار نرم‌افزاری، مشتریان اغلب شاخصی شفاف‌تر نسبت به کاربران هستند (زیرا کاربر می‌تواند هرکسی باشدکه یک حساب کاربری رایگان ایجاد کرده و هرگز آن‌ها استفاده نکند). Salesforce در گزارش ۲۰۱۵ خود، اعلام کرده است که شرکت زوهو، بیش از ۱۵۰،۰۰۰ مشتری را در اختیار دارد.

ایالات‌متحده حدود ۵۰ درصد از تجارت زوهو را تشکیل می‌دهد، اما سریع‌ترین بازارهای رو به رشد زوهو عبارت‌اند از انگلستان و آمریکای لاتین و جنوب. مکزیک، شیلی، کلمبیا، آرژانتین و پرو به‌ویژه در پرو . ومبو گفت: “کسب‌وکار آن‌ها نیاز به نرم‌افزار دارد.” “آن‌ها نمی‌توانستند از نرم‌افزارهای سنتی استفاده کنند. چراکه برایشان خیلی هزینه‌بردار می‌شد. اکنون آن‌ها با استفاده از نرم‌افزارهای زوهو در ابر می‌توانند نرم‌افزار را دریافت کنند، شروع به کارکرده و ارزان‌تر از آن هستند. این یعنی یک جهش بزرگ.”

من از ومبو برای شرکت در فرهنگ شرکت خود پرسیدم. او گفت: “راه رفتن، شما می‌توانید آن را ببینید. “راه رفتن در هرکجا! و شما نمی‌توانید بگویید چه کسی مدیر است و چه کسی نیست.”

در طول فصل بازی‌های کریکت، او افزود، برخی افراد کمی خوشحال و برخی کمی شاکی هستند که هیچ‌چیز انجام‌نشده است،

“اما ما موفق به نگهداری یک محصول در آن زمان شده‌ایم!” او کارکنان خود را “بازیگوش” خواند و گفت که سرخپوستان به‌طورکلی سالم هستند. “ما خودمان را خیلی جدی نمی‌گیریم. ما این حس را نداریم مانند اینکه ما باید تعداد زیادی از این نرم‌افزار را در این کشور داشته باشیم”.

برون‌رفت!

ستاد زهو در پارک فناوری وسیعی در حومه شهر است. این شرکت چند سال پیش به آنجا رفت تا از قسمت شلوغی چنای به نام Velachery بیرون رود، جایی که سرعت آن از فضا خارج می‌شد. سایت جدید در حدود ۴۵ هکتار است، که بیشتر آن هنوز توسعه‌نیافته است. یک پروژه عظیم در ساختن دفاتر متعدد است که در هنگام کار تمام شدن آن به محل کار برای ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ کارمند تبدیل خواهد شد.

در طبقه سوم سطل یک مدل ماکت از محوطه نهایی شرکت زوهو هست که طبق تخمین‌های ومبو قرار است ظرف چهار یا پنج سال آینده کامل شود. در این مدل یک حوضچه ساخته‌شده از انسان ساخته‌شده و مجموعه‌ای از ساختمان‌های منحنی را به‌گونه‌ای طراحی می‌کند که بتواند بین آن‌ها یک خیابان کوچک ایجاد کند. ومبو به من گفت که احساس “اروپایی” خواهد داشت. در حال حاضر این سایت یک پارکینگ بازدارد که در خورشید می‌کوشد گردوخاک به پا کند. ومبو به برج ساعت‌های زیبا در مرکز مدل اشاره کرد و گفت که او به دانشگاه پرینستون می‌رود و در آنجا دکترای مهندسی برق را تکمیل می‌کند.

در انتهای محوطه دانشگاه، یکی از ساختمان‌های قوس شکل بیشتر از نیمه‌راه به پایان رسید زمانی که من با ومبو و Natarajan دیدار کرد. ما مسیر راه‌های سایه‌دار با ایستگاه‌های بیرونی و نیمکت‌ها را برای گرفتن یک قهوه سریع، چای، موردعلاقه محلی طی کردیم. گیاهان بومی و درختان نخل قبلاً ریشه داشتند. ومبو توضیح می‌دهد که پایین‌دست‌ها به‌سرعت در مسیر آب‌های گرمسیری رشد می‌کنند و فقط یک یا دو سال طول می‌کشد تا سایه‌های مصنوعی را در مسیرهای پیاده‌روی جایگزین کنند. به نظر می‌رسید ومبو علاقه خاصی به جزئیات داشت، مثلاً از کدام نوع درخت نخل استفاده شد. یا یک دسته اولیه از درختان از بین رفته و برداشته شدند، زیرا آن‌ها نخل نارگیل نبودند.

در خارج از ساختمان قوسی شکل، برخی از ستون‌ها الهام گرفته از نمای قابل‌تحسین ستون‌های رومی است که در ورودی بسیار چشمگیر است. در داخل، کارکنان قبلاً فروشگاه را در طبقه همکف قرار داده بودند. یک اتاق عظیم تمام طول ساختمان را اشغال کرده. افراد بی‌سروصدا با کلیک بر روی صفحه‌کلید و در جلسات گروه کوچک با زمزمه آرام با یکدیگر گفتگو می‌کنند. فضای خنک و آرام، گرچه سطوح از بتن پوشیده شده، اما هر کلمه‌ای را که بالاتر از یک لحن خاموش بود، از انتها به انتها بازتاب می‌داد. تمام چراغ‌های بالای سر ما هنگام وارد شدن خاموش بود(ومبو آن‌ها را برای من تغییر داد). به نظر می‌رسید که همه می‌ترسیدند که نور بیش‌ازحد می‌تواند موجب افزایش انرژی و خنثی شدن وضعیت آرامش در فضای حفره‌ای شود.

علاوه بر چند ساختمان اداری بزرگ، مدل مقیاسی شامل مدرسه‌ای است که قبلاً ساخته‌شده است. ومبو توضیح داد که یک مدرسه محلی نزدیک که در آن کودکان کارکنان ممکن بود حضورداشته باشند “فضای کافی برای پذیرش تعداد زیادی از کودکان نداشته است.” “بنابراین ما در کنار هم، در این زمین مدرسه‌ای بنا کردیم با ظرفیت حدود ۱۰۰۰ بچه، با درک اینکه فرزندان کارکنان ما” را در کنار دانش آموزان موجود پذیرفته‌ایم، ساخته‌ایم. ومبو اضافه کرد: “ما همچنین در آنجا نگهداری روزمره می‌کنیم.”

یک آمبولانس که در مقابل سطل پارک شده بود، ومبو را وادار کرد تا توضیح دهد که زوهو یک آمبولانس خصوصی را در دست نگه می‌دارد؛ با بیش از ۳،۰۰۰ نفر در محل، حتماً چیزی اتفاق می‌افتد. و در کشوری که زیرساخت آن ضعیف است و آمبولانس ممکن است یک ریزه‌کاری باشد، زوهو تصمیم گرفت تا یک شخص خصوصی را در تماس نگه دارد. برای موارد فوری و همچنین یک متخصص قلب، که قبلاً در خارج از شیکاگو مستقر بود، به‌عنوان پزشک ساکن برای کارکنان و بچه‌هایشان چند ساعت در روز و پنج روز در هفته در دسترس است. در حال حاضر در مدل مقیاسی ومبو بیمارستانی قرار ندارد، یک روز در اینجا یک بیمارستان با خدمات کامل وجود خواهد داشت.

باوجود همه برنامه‌های مدارس، بیمارستان‌ها، برج‌های ساعت و ساختمان‌هایی با ستون‌های رومی، هنوز هم فضای نامشخصی وجود دارد. ومبو می‌خواهد آن را حفظ کند. ومبو گفت: “ما برای این فضا به اینجا رفتیم. واقعاً فضا یک مشکل بزرگ است.” “فضایی نه‌تنها برای کار، بلکه برای فکر کردن، راه رفتن، بازی کردن، ما نمی‌خواهیم آن را از مردم پرکنیم، بنابراین ما نمی‌توانیم اتاق را بازی کنیم”.

هند پرجمعیت است. این میزان تقریباً یک‌سوم از اندازه قاره آمریکا است (این مقایسه به ومبو کمک می‌کند تا آن را با حدود چهار برابر جمعیت نشان می‌دهد. بااین‌حال، ومبو معتقد است فضاهای باز یکی از مهم‌ترین عوامل سلامت روانی و جسمی است.

او گفت: “هنگامی‌که من یک بچه بودم، به‌تنهایی فقط فضای کمی برای خود داشتم اما حالا دوست دارم این کار را برای دیگران انجام دهم.” “ما اکنون اهمیت فضا را درک می‌کنیم. هنگامی‌که یک منطقه وسیع را تجربه می‌کنید، اثر روان‌شناختی دارد. شما فکر می‌کنید افکار گسترده‌تری وجود دارد.”

استراتژی برای آینده: امید

برای برخی، برنامه‌های زوهو ممکن است کمی بیش‌ازحد همه‌چیز را صدا کند. زوهو شمارا به سمت محل کار سوق می‌دهد. زوهو اطمینان حاصل خواهد کرد که فرزندان شما آموزش می‌بینند. زوهو یک دکتر برای شما دارد و دانشگاه زوهو ، یک برنامه آموزشی ارائه می‌کند، تازه‌کاران جوان را به نحوی تبدیل به یک برنامه‌نویس یا مهندس می‌کند تا بتوانند به یک کارمند تبدیل شوند. آپارتمان‌های جدید که در امتداد درب شرکت احداث‌شده اگرچه متعلق به زوهو نیست، اما آن‌ها مطمئناً هم نامرئی نیستند.

بااین‌حال، شرکت‌های هند غیرممکن است که مزایا یا مزایای فراوانی را برای کارکنان ارائه دهند. دلیل؟ ومبو گفت: “ما زیرساخت نداریم.” “در هند، ما در حال ساخت‌وساز هستیم.” وی گفت که دولت‌های محلی هیچ پولی برای ساخت پارک ندارند، به‌جز پروژه‌های بزرگ در مقیاس بزرگ که شهرها و شهرها نیاز دارند مانند سیستم بهداشتی و درمان و آب. “بنابراین بخش خصوصی باید بیشتر کار کند. برخلاف چین، ما یک کشور تحت سلطه دولت نیستیم. من این را بخشی از مسئولیت خودم برای رفع برخی از آن، حداقل در یک شهر می‌بینم.”

به‌هرحال، طرح ساخت‌وساز پردیس زوهو به‌عنوان هدف بلندپروازی خود برای تبدیل‌شدن به سیستم‌عامل برای کسب‌وکار است. ومبو از این کلمه، اغلب بلندپروازانه استفاده می‌کند. او می‌گوید هدف شرکت او “بسیار جاه‌طلبانه است.””حتی برای مایکروسافت در این مقیاس بلندپروازی خواهد بود.” محصولات زوهو محصولات بلندپروازانه هستند. برای چندین سال در دهه ۱۹۹۰، ومبو برای شرکت کوالکوم مشغول به کار بود، پیش از آن‌که یک شرکت چند میلیارد دلاری بود، و بیشتر موفقیت خود را به ” بلندپروازانه عمدی ” اختصاص می داد.

در سطوح روزمره، جاه‌طلبی‌های ومبو به دو حوزه انتخاباتی پاسخ می‌دهند: مشتریان و کارکنان. او گفت: ” کسب‌وکار شما وجود ندارد اگر اول از مشتری مراقبت نکنید و اگر شما مشتری نداشته باشید نمی‌توانید کارکنان داشته باشید”. “بنابراین مشتریان برای اولین بار در همه‌چیز می‌آیند. ما همیشه به دنبال چگونگی به دست آوردن نرم‌افزار بهتر، پشتیبانی بهتر و کم کردن هزینه‌ها هستیم. این چیزی است که من به‌طور مداوم دنبال می‌کنم.”

بااین‌حال، برای ارائه این ارزش به مشتری، نیاز به “کارکنانی است که به شرکت اعتماد طولانی‌مدت دارند.” محوطه دانشگاه، مزایا، فضای باز و زمان بازی، هدف آن‌ها متقاعد کردن کارکنان در کنار زوهو است. ومبو گفت: ” بیش از هر چیز دیگر، حجم معاملات گسترده قاتل رضایت مشتری است، زیرا شما پیوستگی ندارید، شما کیفیت نرم‌افزار ندارید.” “بسیاری از مدیریت می‌آموزد که افراد قطعات کوچک و قابل تعویض هستند. یک مهندس کار خاصی انجام می‌دهد و هنگامی‌که آن مهندس را ترک می‌کند، شما مهندس دیگری را در این کار قرار می‌دهید، اما این واقعاً واقعی نیست. سخت است و طول می‌کشد تا کارشناس ارشد یادگیری و پیوستگی نیاز به دوباره نگاه‌داشتن مردم را به‌اندازه کافی را احساس کند. تداوم برای مشتری مهم است. ما باید با مراقبت از کارکنان به مراقبت از مشتریان بپردازیم و حقیقت این است ”

یکی از گروه‌هایی که ومبو به آن پاسخ نمی‌دهد، سرمایه‌گذاران است. او سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاری وال‌استریت را نادیده گرفته است. “هنگامی‌که یک شرکت را مالی می‌کنید، این چیزی است که من به آن می‌گویم سرمایه‌گذاری VC، زمانی که هدف شما مربوط به نقدینگی، یا خروج رکود از طریق خرید است. همه‌چیز تغییر می‌کند. مأموریت، شما لزوماً تحمل کردن فشار سه‌ماهه وال‌استریت است. آن‌ها تا زمانی که تعدادی از شرکت‌ها را داده‌اید، به شما آزادی می‌دهند. ”

ومبو گفت: “در کسب‌وکار، اغلب شما باید موضع نامطلوب خود را به دست آورید، یا شما علاقه‌مند به حوزه‌ای هستید که وال‌استریت هنوز به آن اعتقاد ندارد یا پروژه‌های بلندمدت.” اما سرمایه‌گذاران نتایج مالی را به‌صورت سه‌ماهه مشاهده می‌کنند، که باعث می‌شود ارزش پروژه‌هایی که بیش از چند ماه طول بکشد و یا در حال حاضر محبوب نیستند، دشوار شود. “اگر پول خود را نمی‌گیرید، مجبور نیستید به آن‌ها گزارش دهید. این ساده است.

این‌یک تغییر شگفت‌انگیز از سرعت دیگر کسب‌وکار در دنیای تکنولوژی است، جایی که خریدهای سربلند همواره موردتوجه قرار دارند. (چه کسی یاهو را خریداری می‌کند؟ چقدر Snapchat ارزش دارد؟ آیا فیس‌بوک بیش‌ازحد ارزش دارد؟)

زندگی در دانشگاه زوهو به نظر می‌رسد یک صفحه از اواخر دهه ۱۹۹۰ فرهنگ سیلیکون ولی گرفته‌شده است، اما تمرکز شدید در تحقیق و توسعه، ایجاد ده‌ها محصولات به‌جای یک برنامه قاتل، و سرمایه‌گذاری‌های طولانی‌مدت در افراد آن. انجام کسب‌وکار زوهو را متفاوت از آن‌ها می‌کند.

ومبو گفت: “من به این شرکت فکر نمی‌کنم بلکه به یک‌نهاد اقتصادی برای به حداکثر رساندن سود می‌اندیشم. این‌یک نهاد اجتماعی است.” “فراتر از یک نقطه، من فقط نقطه سود بانکی را نمی‌بینم. من ماشین‌های کافی دارم. من خانه‌های کافی دارم. و بیش از این نیاز ندارم.”

ترجمه: هادی احمدی

نوشته: جیل-ای-دافی

 

مدانت
مدانت
شرکت‌ مدانت از برندهای محبوب فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات در حوزه‌ی آموزش، پیاده‌سازی و عرضه ابزار ITIL، تجارت آنلاین، تحول دیجیتال و ارایه‌‌کننده‌ی محصولات مدیریتی تحت‌وب در ایران است. این مقاله‌ی آموزشی منحصراً مربوط به مدانت بوده و برای نخستین بار توسط این شرکت برای شما تولید و منتشر شده.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

حل معادله *

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: نیازی به کپی نیست همه چیز در دیدرس شماست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x