ظهور  NetDevOps

ظهور NetDevOps

ظهور NetDevOps

NetDevOps چیست؟

NetDevOps  رویکردی ترکیبی از مفاهیم شبکه (Network) و توسعه (DevOps) است که بهبود کارایی، امنیت، و انعطاف‌پذیری در محیط‌های شبکه را هدف قرار می‌دهد.

در این رویکرد، مبانی DevOps که در فرآیندهای توسعه نرم‌افزار مورد استفاده قرار می‌گیرند، به منظور اتوماسیون و ایجاد هماهنگی در مدیریت و عملکرد شبکه‌ها به کار می‌رود.

مفهوم NetDevOps به وسیله استفاده از ابزارها و روش‌هایی مانند اتوماسیون، مانیتورینگ مستمر، مدیریت کد، و توسعه زیرساخت مثل کانتینرها و میکروسرویس‌ها، تلاش می‌کند تا مدیران شبکه را قادر به پاسخگویی به نیازهای متغیر و رو به رشد شبکه‌های پیچیده امروزی سازمان‌ها کند.

بطور اخص می‌توان موضوعاتی مانند مزایا و چالش‌های اجرای NetDevOps، ابزارها و فرآیندهای کلیدی مورد استفاده در این رویکرد، مطالعات موردی از پیاده‌سازی‌های موفق NetDevOps در سازمان‌ها، و آینده‌ی این ترکیب جذاب را بررسی کرد.

NetDevOps  درحقیقت یک روش درحال ظهور است که فرایندهای NetOps و DevOps را ترکیب می‌کند، یعنی: ادغام اتوماسیون شبکه در فرایند توسعه.

هدف NetDevOps ادغام مجازی سازی، اتوماسیون و API ها در یک زیرساخت شبکه و دستیابی به همکاری یکپارچه بین تیم‌های توسعه و عملیات است.

برای درک بهتر  NetDevOps، ابتدا باید بدانیم DevOps و NetOps چه هستند؟

DevOps  یک درایو کسب و کار است که بر بهبود ارتباطات و همکاری بین تیم‌های توسعه و تیم‌های عملیاتی با خودکار سازی گردشکار و زیرساخت‌های شبکه و همچنین نظارت مداوم بر عملکرد هر یک از آنها تمرکز دارد. هدفش ارائه‌ی یک فرایند انتقال صاف و بی عیب و نقص بین تیم‌ها بعنوان راهی برای افزایش سرعت و کیفیت استقرار نرم‌افزار است. این روش با هدف ایجاد کل زیرساخت شبکه قابل برنامه‌ریزی برای بهبود انعطاف‌پذیری و دید است.

NetOps نیز استقرار سریعتر محصولات را با ترکیب تکنیک‌هایی مانند اتوماسیون، مجازی‌سازی و ادغام REST API اولویت‌بندی می‌کند. هدف این است که هر فرایند از تست تا استقرار برای دستیابی به ثبات شبکه و تحویل محصول با کمک یک شبکه، خودکار شود.

درک بهتر  NetDevOps

به طور معمول فرایند استقرار نرم افزار در طول روزها و حتی ماه‌ها در برخی موارد انجام می‌شود. خط تولید معمولاً به شرح زیر خواهد بود:

  • یک توسعه دهنده یک قطعه کد بزرگ را طی چند روز می‌نویسد.
  • این کد تا زمانی که آزمایش شود در حالت آماده به کار خواهد بود و پس از آزمایش در محیط تولید مستقر خواهد شد.
  • آزمایش و فرایندهای متعاقب آن هفته‌ها طول می‌کشد – هفته‌هایی که توسعه دهنده در پروژه بعدی خود صرف می‌کند.

در برخی موارد، کد ممکن است حتی پس از استقرار خطا داشته باشد، زیرا توسعه دهنده کد را با محیط توسعه در ذهن نوشته است و نه محیط تولید. این یعنی نه تنها توسعه دهنده، بلکه تیم عملیات را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد، زیرا تأخیر در تولید کد به معنای تأخیر در استقرار است. مفاهیم NetDevOps  به شما کمک می‌کند تا سازمان خود را از طریق موانع جاده‌ای مانند این هدایت کنید.

به جای نوشتن یک مجموعه بزرگ از کد و انتظار برای پایان آزمایش قبل از استقرار، تیم‌های NetDevOp در عوض کد را در قطعات کوچک می‌نویسند و آنها را در آزمایش و استقرار در مدت زمان بسیار کوتاهی ادغام می‌کنند. آنچه که قبلاً هفته‌ها طول می‌کشید تا مستقر شود، اکنون می‌تواند در عرض چند روز منتشر شود. کدهایی که قبلاً مستقر شده‌اند نیز می‌توانند در طول زمان نظارت و بهبود یابند.

معمولاً تیم‌ها نرم افزار خود را می‌سازند، سپس پیکربندی و بهبود تنظیمات شبکه را به صورت دستی انجام می‌دهند. روش NetDevOps پیاده‌سازی کد مدیریت پیکربندی یا نرم‌افزار مدیریت پیکربندی را پیشنهاد می‌کند که تیم NetDevOp می‌تواند برای ساخت محیط‌های خودکار در مقیاس بزرگ با تحویل محصول سازگار استفاده کند.

مزایای تطبیق NetDevOps در زیرساخت IT

NetDevOps  بر اساس شیوه‌های NetOps و DevOps ساخته شده است. زیرساخت‌های شبکه فعلی بسیاری از سازمان‌ها به صورت دستی مدیریت می‌شوند که مستعد خطا و وقت گیر است. ترکیب شیوه‌های NetDevOps در محیط کسب و کار شما تضمین می‌کند که تغییرات انجام شده در معماری شبکه کوچک و مکرر است، اما همچنین به شیوه‌ای بسیار خودکار، کارامد و قابل اعتماد انجام می‌شود. این باعث کاهش وحشت و پارانویا می‌شود که با اصلاح شبکه در مقیاس بزرگ همراه است و همچنین عملکرد شبکه را کاهش می‌دهد.

هدف نهایی همچنان تحویل سریعتر برنامه‌ها و خدمات است. اما برای رسیدن به این هدف، تغییرات زیرساختی شبکه باید سریعتر به کار گرفته شود تا آنها تنگنا نداشته باشند و چرخه تحویل را متوقف کنند. این را می‌توان با تطبیق مفاهیم DevOps مانند CICD و IaC انجام داد که شامل اتخاذ تأمین و مدیریت منابع خودکار است.

زیرساخت به عنوان کد (IaC)

IaC  یک عمل DevOps است که در ان زیرساخت‌های فناوری اطلاعات اطراف مجازی یا مدون شده و به عنوان نرم افزار مدیریت می‌شود. هدف از این مفهوم ریشه کن کردن فرایندهای خسته کننده مانند پیکربندی دستی دستگاه‌های سخت افزاری و سیستم عامل‌ها به نفع مدیریت، نظارت و تأمین منابع به طور خودکار است. یک زیرساخت مبتنی بر کد باعث می‌شود مدیریت منابع سریع‌تر و اسان تر از فرایندهای دستی باشد. IaC تلاش می‌کند تا یک شبکه را تقریباً از ابتدا با حداقل استفاده سخت افزاری ایجاد کند.

ادغام مداوم و تحویل مداوم (CI / CD)

ادغام مداوم (CI):

این مجموعه‌ای از شیوه‌هایی است که در آن توسعه دهندگان تغییرات کوچکی را در کد مرکزی ادغام می‌کنند و آنها را به مخزن کنترل نسخه اضافه می‌کنند. این کد اغلب آزمایش خواهد شد و اگر آزمایش موفقیت آمیز باشد، برای استقرار اماده خواهد بود.

تحویل مداوم (CD):

این امر دامنه ادغام مداوم را گسترش می‌دهد. هدف اصلی CD ساخت، آزمایش و انتشار نرم افزار با کارایی و سرعت است. پس از انجام CI، کد به طور خودکار به محیط‌های تولید، توسعه و آزمایش منتقل می‌شود. CD درست پس از استقرار با CI انجام می‌شود. اگر استقرار موفقیت آمیز باشد، کد به تولید منتقل می‌شود.

این فرایند مداوم ساخت، آزمایش و تحویل محصولات به همین دلیل است که ما ان را ادغام مداوم و تحویل مداوم می‌نامیم.

چالشهای اجرای NetDevOps چیست؟

برای بسیاری از سازمان‌ها، NetDevOps  هنوز زمین بازی جدیدی است، زیرا خودکار سازی و بهبود کارایی عملیات شبکه می‌تواند دشوار و خسته کننده باشد. چالش‌های عمده‌ای که در اجرای NetDevOps با آن روبرو هستیم عبارتند از:

  • درک تجربه کاربر قبل و بعد از تغییرات زیرساختی اجرا که می‌تواند دشوار باشد. همچنین می‌تواند پیش بینی فعالانه خطاها قبل از اینکه بتوانند تاثیری ایجاد کنند دشوار باشد.
  • تغییرات انجام شده در یک محیط شبکه باید اغلب ارزیابی شود تا از خاموش شدن پیش بینی نشده جلوگیری شود. تغییرات شبکه می‌تواند بر توان زیرساخت تأثیر بگذارد، بنابراین باید نظارت شود. یک ابزار مدیریت شبکه ممکن است کار را اسان تر کند.
  • تغییرات پیکربندی شبکه و ناهنجاری‌های ترافیکی ممکن است باعث تنگناهای بالقوه شود که می‌تواند با تجزیه و تحلیل ترافیک شبکه پیش بینی شود.
  • فقدان ابزارهای مدیریت شبکه مناسب می‌تواند بر خروجی تیم تأثیر بگذارد، زیرا تجزیه و تحلیل عملیات شبکه و پیش بینی تنگناهای بالقوه می‌تواند بدون ابزار مناسب دشوار باشد.

رسیدن به NetDevOps واقعی توسط:

استفاده از خطوط لوله خودکار برای اطمینان از اینکه کد به طور مداوم آزمایش و مستقر می‌شود، که استقرار موفقیت آمیز را به حداکثر می‌رساند و خطای انسانی را به حداقل می‌رساند.

پیاده سازی API ها و  REST / RPCs، که تیم DevOps را قادر می‌سازد تا براحتی سخت افزار خود را برنامه ریزی کند.

استفاده از ابزارهای مدیریت مناسب و ابزارهای اتوماسیون، که گام نهایی در دستیابی به NetDevOps واقعی خواهد بود.

دستیابی به NetDevOps واقعی با OpManager Plus

OpManager Plus  با پشتیبان گیری و برنامه ریزی پیکربندی خودکار، ردیابی تغییر پیکربندی، نظارت بر انطباق و ردیابی فعالیت کاربر، یک راه حل نظارت بر شبکه است. با OpManager Plus شما می‌توانید شیوه‌های NetDevOps خود را آسانتر کنید.

نظارت و بهبود عملکرد شبکه

پیش بینی تنگناها یک نگرانی عمده در NetDevOps است، زیرا یک مسئله پیش بینی نشده کل زنجیره توسعه را خراب می‌کند.

نظارت بر عملکرد شبکه و تجزیه و تحلیل ترافیک شبکه بینش را به شبکه شما می‌دهد. این قطعه اطلاعات می‌تواند شبکه شما را از نگه داشتن نجات دهد و چرخه توسعه خود را بدون مانع ادامه دهد.

پیگیری تغییرات شبکه برای پیشگیرانه بودن

پیکربندی دستگاه‌های شبکه باید تغییر کند و به طور مرتب به روز شود تا سلامت شبکه بهبود یابد. اما گاهی اوقات تغییرات پیکربندی ممکن است آنقدر مکرر باشد که به روز رسانی تغییرات می‌تواند خسته کننده باشد. با مدیر پیکربندی شبکه  OpManager Plus، شما به راحتی می‌توانید پیکربندی دستگاه‌های شبکه را خودکار کنید و تغییرات انجام شده در آنها را ردیابی کنید. اینجا را کلیک کنید برای کسب اطلاعات بیشتر.

اجتناب از بلایای طبیعی با فعال ماندن

خرابی‌های سخت افزاری، الگوهای شبکه نامنظم و سقوط نرم افزار در زیرساخت‌های شبکه اجتناب ناپذیر است. اگر چه این حوادث به عملکرد کل کسب و کار آسیب می‌رساند، آنها می‌توانند واقعاً فاجعه بار باشند، اگر هیچ هشداری از قبل وجود نداشته باشد. نظارت بر عملیات IT OpManager Plus  در صورت بروز هر مشکلی به شما هشدار می‌دهد. با ویژگی‌هایی مانند استانه تطبیقی و گزارش‌های پیش بینی، OpManager Plus  یک ابزار نظارت ضروری برای دستیابی به NetDevOps واقعی است. اینجا را کلیک کنید برای کسب اطلاعات بیشتر.

بهبود شبکه با اجتناب از دستگاه‌های سرکش

دستگاه‌های سرکش در شبکه شما می‌توانند برای کل سازمان مضر باشند. نگه داشتن چشم برای آدرس‌های IP و استفاده از پهنای باند دستگاه‌ها در شبکه شما برای جلوگیری از اجازه دادن به دستگاه‌های سرکش مورد نیاز است. مراقب دستگاه‌های سرکش در شبکه خود باشید و هنگامی که یک دستگاه جدید در شبکه شما شناسایی می‌شود، هشدار دهید. اگر دستگاه غیر مجاز باشد، می‌تواند به عنوان یک دستگاه سرکش علامت گذاری شود

مدانت
مدانت
شرکت‌ مدانت از برندهای محبوب فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات در حوزه‌ی آموزش، پیاده‌سازی و عرضه ابزار ITIL، تجارت آنلاین، تحول دیجیتال و ارایه‌‌کننده‌ی محصولات مدیریتی تحت‌وب در ایران است. این مقاله‌ی آموزشی منحصراً مربوط به مدانت بوده و برای نخستین بار توسط این شرکت برای شما تولید و منتشر شده.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

حل معادله *

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: نیازی به کپی نیست همه چیز در دیدرس شماست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x