تمرینات مدیریت خدمات در ITIL4 - قسمت چهاردهم: سرویس دسک مدیریت سطح خدمات

مدیریت سطح خدمات

تمرینات مدیریت خدمات/ مدیریت سطح خدمات

تمرینات مدیریت در ITIL4

تمرینات مدیریت خدمات/ مدیریت سطح خدمات

تمرینات مدیریت خدمات شامل ۱۷ تمرین است که برای تمام خدمات بکار گرفته می‌شوند و دیدگاه‌هایی که در سراسر ارایه‌ی خدمات باید لحاظ شود را در بر می‌گیرد و بطور اخص به مدیریت خدمات و محصولات اشاره دارد. به عنوان مثال: مدیریت مشکل یکی از تمرینات این بخش است که بر شناسایی مشکلات و علت ریشه‌ای آنها در سراسر خدمات ارائه شده تمرکز دارد.

Service Management Practices (15-17) تمرینات مدیریت خدمات
مدیریت سطح خدمات
هدفبرای تعریف، تنظیم و توافق اهداف روشن برای خدمات، به طوری که عملکرد خدمات در طول چرخه حیات سرویس، در برابر این اهداف، نظارت و مدیریت شود.
شرحعملکرد مدیریت سطح خدمات، سطوح خدمات تمامی خدمات و محصولات را تعریف، مستندسازی و مدیریت می‌کند. مدیریت سطح خدمات باید دید کامل تمام خدمات سازمانی را فراهم کند. مدیریت سطح خدمات باید نماهای خدماتی را با هدف سطح خدمات ایجاد و ارائه دهد، با جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل، ذخیره و گزارش تمام معیارهای هدف تعریف شده سرویس‌ها به طور منظم (دوره‌ای) بررسی‌های خدمات را انجام دهد و اطمینان حاصل کند که سرویس‌ها مطابق با استانداردها هستند. نیازهای سازمان به طور مستمر مسائل مربوط به خدمات را شناسایی، ضبط، بررسی و گزارش می‌کند، عملکرد آن در برابر اهداف خدماتی تعریف شده.
موفقیت مدیریت سطح خدمات مبتنی بر اثربخشی رابط‌های ایجاد شده با سایر روش‌ها مانند مدیریت روابط، تجزیه و تحلیل تجاری، مدیریت تأمین کننده و غیره خواهد بود. این بینش بهتری نسبت به نیازها و نگرانی‌های واقعی مشتریان و ذینفعان فراهم می‌کند.
توافق‌نامه‌های سطح خدمات باید با درک ماهیت کسب‌وکار، پویایی کسب‌وکار، محیط فناوری، آنچه کسب‌وکار را موفق می‌کند، بینش‌های به‌دست‌آمده در حین تعامل با مشتری و بازخورد آنها از طریق نظرسنجی و غیره ایجاد شود. این باید به ایجاد معیارهای اندازه‌گیری کمک کند. معیارهای کسب و کار، معیارهای خدمات و معیارهای فرآیند و غیره که به ترتیب از منظر عملکرد تجاری، عملکرد خدمات و عملکرد فرآیند (عملکرد عملیاتی) قابل اندازه گیری هستند. هر یک از این معیارها باید مکمل و همسو با یک هدف مشترک باشند
فعالیت در سیستم زنجیره ارزش خدماتسهم فعالیت‌های زنجیره ارزش خدمات در مدیریت سطح خدمات عمدتاً شامل فعالیت‌های برنامه ریزی و مشارکت است. تمرکز بیشتر بر بهبود، طراحی و انتقال، دریافت/ساخت، تحویل و پشتیبانی از فعالیت‌هاست.
برنامه ریزی: بر برنامه ریزی سطوح خدمات مورد نیاز برای خدمات، محصولات، سبد خدمات، ارائه خدمات و اندازه گیری عملکرد واقعی خدمات تمرکز دارد.
بهبود: بر اندازه‌گیری SLA به طور مداوم و درک تجربه خدمات با کسب بازخورد برای بهبود خدمات تمرکز می‌کند.
مشارکت: بر تعامل مداوم با کاربران و مشتریان تمرکز می‌کند تا دیدگاه و تجربه آن‌ها از عملکرد خدمات را درک کند.\
طراحی و انتقال: طراحی و انتقال خدمات برای دستیابی به اهداف سطح خدمات تمرکز دارد.
دریافت/ساخت بر ساختن خدمات و مؤلفه‌های خدمات برای برآوردن عملکرد خدمات تمرکز دارد
تحویل و پشتیبانی بر نظارت و مدیریت عملکرد خدمات و گزارش دستاوردها در برابر SLA هدف متمرکز است.
سهم این تمرین در فعالیت‌های سیستم زنجیره ارزش خدمات یا SVC جایی که “۰” کمترین سهم و جایی که “۳” بالاترین سهم را داراست.
برنامه‌ریزی
۳
بهبود
۳
مشارکت
۲
طراحی و انتقال
۳
دریافت و ساخت
۲
تحویل و پشتیبانی
۲

مقالات مرتبط را حتماً بخوانید:

مدانت
مدانت
شرکت‌ مدانت از برندهای محبوب فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات در حوزه‌ی آموزش، پیاده‌سازی و عرضه ابزار ITIL، تجارت آنلاین، تحول دیجیتال و ارایه‌‌کننده‌ی محصولات مدیریتی تحت‌وب در ایران است. این مقاله‌ی آموزشی منحصراً مربوط به مدانت بوده و برای نخستین بار توسط این شرکت برای شما تولید و منتشر شده.
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

حل معادله *

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback

[…] قسمت قبلی: مدیریت سطح خدمات […]

trackback

[…] قسمت قبلی: مدیریت درخواست خدمات […]

error: نیازی به کپی نیست همه چیز در دیدرس شماست
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x