اعتبارسنجی و آزمایش خدمات

اعتبارسنجی و آزمایش خدمات

تمرینات مدیریت خدمات/ اعتبارسنجی و آزمایش خدمات

تمرینات مدیریت در ITIL4

تمرینات مدیریت خدمات/ اعتبارسنجی و آزمایش خدمات

تمرینات مدیریت خدمات شامل ۱۷ تمرین است که برای تمام خدمات بکار گرفته می‌شوند و دیدگاه‌هایی که در سراسر ارایه‌ی خدمات باید لحاظ شود را در بر می‌گیرد و بطور اخص به مدیریت خدمات و محصولات اشاره دارد. به عنوان مثال: مدیریت مشکل یکی از تمرینات این بخش است که بر شناسایی مشکلات و علت ریشه‌ای آنها در سراسر خدمات ارائه شده تمرکز دارد.

Service Management Practices (17-17) تمرینات مدیریت خدمات
اعتبارسنجی و آزمایش خدمات
هدفبرای اطمینان از اعتبارسنجی خدمات و محصولات جدید یا تغییر یافته، به گونه‌ای که الزامات تعریف شده و مورد توافق را برآورده کنند.
شرحاعتبارسنجی سرویس بر ایجاد معیارهای پذیرش تعریف شده در مدیریت انتشار که برای استقرار موفقیت آمیز، لازم است (یعنی شرایطی که برای آمادگی جهت تولید باید رعایت شود) تمرکز دارد. این‌ها از طریق آزمایش در سطوح مختلف تأیید می‌شوند. معیارهای پذیرش بر ابزار و گارانتی متمرکز خواهد بود که از طریق درک مشتری، مقررات، تجارت، مدیریت ریسک و الزامات امنیتی تعریف می‌شود.
در نظر گرفتن محیط، پلتفرم، فرد یا مجموعه‌ای از خدمات باید در حین تعریف استراتژی تست انجام شود و در ادامه باید رویکرد کلی را در نظر گرفت. آزمایش باید برای همه سیستم‌ها در همه سطوح انجام شود و شامل توسعه داخلی و عرضه شده توسط تأمین کنندگان خارجی می‌شود.
در نظر گرفتن تست در حین آزمایش ابزار (آزمون عملکردی) خدمات می‌تواند تست واحد، تست سیستم، تست یکپارچه سازی، تست رگرسیون باشد. در حالی که در حین تست گارانتی (تست غیرعملکردی) خدمات می‌تواند تست عملکرد و ظرفیت، تست امنیتی، تست انطباق، تست عملیاتی، تست الزام گارانتی، تست پذیرش کاربر باشد.
فعالیت در سیستم زنجیره ارزش خدماتخدمات زنجیره ارزش فعالیت‌های کمک به اعتبار سنجی و آزمایش خدمات به طور عمده برنامه ریزی، بهبود فعالیت‌ها هستند. تمرکز بیشتر بر فعالیت‌های مشارکت، طراحی و انتقال، دریافت/ساخت، تحویل و پشتیبانی.
بهبود: بر بهبود معیارهای تعریف شده برای اعتبارسنجی و آزمایش سرویس تمرکز دارد.
مشارکت: بر تعامل با سهامداران در اعتبارسنجی و آزمایش خدمات و بهبود دید عملکرد خدمات و پذیرش خدمات تمرکز دارد.
طراحی و انتقال: بر طراحی خدمات، مدیریت دانش، مدیریت انتشار، مدیریت استقرار، مدیریت عملکرد تمرکز دارد
تمرکز دریافت/ساخت با آزمایش و اعتبار بخشیدن به خدمات و مؤلفه‌های خدماتی که هم به صورت داخلی و هم از خارج به دست می‌آیند، بر ساختن خدمات تمرکز دارد.
«تحویل و پشتیبانی» بر خطاهای شناخته شده به اشتراک گذاشته شده از طریق آزمایش و اعتبارسنجی برای حل و فصل حوادث خدمات متمرکز است که به وسیله آن زمان مورد نیاز برای حل و فصل حوادث را می‌توان بهبود/کاهش داد.
سهم این تمرین در فعالیت‌های سیستم زنجیره ارزش خدمات یا SVC جایی که “۰” کمترین سهم و جایی که “۳” بالاترین سهم را داراست.
برنامه‌ریزی
۳
بهبود
۳
مشارکت
۲
طراحی و انتقال
۳
دریافت و ساخت
۲
تحویل و پشتیبانی
۲

مقالات مرتبط را حتماً بخوانید:

مدانت
مدانت
شرکت‌ مدانت از برندهای محبوب فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات در حوزه‌ی آموزش، پیاده‌سازی و عرضه ابزار ITIL، تجارت آنلاین، تحول دیجیتال و ارایه‌‌کننده‌ی محصولات مدیریتی تحت‌وب در ایران است. این مقاله‌ی آموزشی منحصراً مربوط به مدانت بوده و برای نخستین بار توسط این شرکت برای شما تولید و منتشر شده.
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

حل معادله *

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback

[…] قسمت قبلی: اعتبارسنجی و آزمایش خدمات […]

trackback

[…] قسمت قبلی: مدیریت استقرار […]

error: نیازی به کپی نیست همه چیز در دیدرس شماست
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x