مقایسه Servicedesk Jira و ManageEngine Servicedesk Plus کدام یک برای نیازهای تجاری شما بهتر است؟

مقایسه Servicedesk Jira و ManageEngine Servicedesk Plus کدام یک برای نیازهای تجاری شما بهتر است؟

مقایسه Servicedesk Jira و ManageEngine Servicedesk Plus کدام یک برای نیازهای تجاری شما بهتر است؟

یکی از ابهامات انتخاب ابزار درست بین مدیران فناوری اطلاعات، این است که سراغ سرویس دسک جیرا بروند یا سرویس دسک پلاس؟ با نگاهی کاملاً منصفانه و بی‌طرفانه نقاط قوت و ضعف هرکدام را مورد بررسی قرار دادیم تا به تناسب نیاز سازمان بهترین انتخاب را داشته باشید. این مطلب راهنمای درستی برای انتخاب درست است.

همانطور که کسب و کارها رشد می‌کنند، زیرساخت‌ها و پیچیدگی‌های فناوری اطلاعات آنها نیز افزایش می‌یابد. با این امر نیاز به یک میز خدمت برای مدیریت عملیات روزانه IT وجود دارد. میز خدمت بخشی ضروری از زیرساخت فناوری اطلاعات یک سازمان است. این یک نقطه تماس برای کاربران است تا مشکلات را گزارش کنند، خدمات درخواست کنند و کمک بخواهند. همچنین بستری را برای تیم‌های فناوری اطلاعات برای مدیریت و حل این مسائل فراهم می‌کند. در این مقاله، دو ابزار محبوب ، Servicedesk Jira  و ManageEngine Servicedesk Plus را با هم مقایسه می‌کنیم تا به شما در انتخاب بهترین مناسب برای نیازهای کسب‌وکارتان کمک کنیم.

میز خدمت چیست؟

قبل از اینکه به مقایسه بین Servicedesk Jira و ManageEngine Servicedesk Plus بپردازیم، اجازه دهید ابتدا تعریف کنیم که میز خدمت چیست. میز خدمت، عملکردی در بخش فناوری اطلاعات سازمان است که مسئول مدیریت حوادث، درخواست‌های خدمات و تغییرات است. این یک نقطه تماس برای کاربران برای گزارش مشکلات، درخواست خدمات و جستجوی کمک است. میز خدمت بخشی ضروری از زیرساخت فناوری اطلاعات سازمان است زیرا به اطمینان از ارائه کارآمد و مؤثر خدمات فناوری اطلاعات کمک می‌کند.

اهمیت داشتن ابزار ITIL

ITIL (کتابخانه زیرساخت فناوری اطلاعات) چارچوبی است که بهترین شیوه‌ها را برای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (ITSM) ارائه می‌دهد. ITIL به سازمان‌ها کمک می‌کند تا خدمات فناوری اطلاعات خود را با نیازهای تجاری خود هماهنگ کنند، کیفیت خدمات فناوری اطلاعات خود را بهبود بخشند و هزینه‌ها را کاهش دهند. داشتن ابزار ITIL برای مدیریت مؤثر خدمات فناوری اطلاعات ضروری است. ابزارهای ITIL بستری را برای مدیریت حوادث فناوری اطلاعات، درخواست‌های خدمات و تغییرات فراهم می‌کنند. آن‌ها همچنین چارچوبی را برای تیم‌های فناوری اطلاعات فراهم می‌کنند تا بهترین شیوه‌ها را دنبال کنند و فرآیندهای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات خود را بهبود بخشند.

مروری بر Servicedesk Jira و ManageEngine Servicedesk Plus

Servicedesk Jira و ManageEngine Servicedesk Plus دو مورد از محبوب‌ترین ابزارهای ITIL هستند که توسط سازمان‌ها در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. Servicedesk Jira یک نرم افزار میز خدمت است که توسط Atlassian توسعه یافته است، در حالی که ManageEngine Servicedesk Plus یک نرم افزار میز خدمت است که توسط ManageEngine، بخشی از Zoho Corporation توسعه یافته است.

ویژگی‌های کلیدی Servicedesk Jira

Servicedesk Jira  دارای چندین ویژگی کلیدی است که آن را به گزینه‌ای عالی برای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات تبدیل می‌کند. این شامل:

گردش کار قابل تنظیم

Servicedesk Jira  گردش کار قابل تنظیمی را ارائه می‌دهد که به تیم‌های فناوری اطلاعات اجازه می‌دهد میز خدمت را مطابق با نیازهای خاص خود سفارشی کنند. تیم‌های فناوری اطلاعات می‌توانند جریان‌های کاری برای مدیریت رویداد، مدیریت تغییر و مدیریت درخواست خدمات ایجاد کنند.

همکاری

Servicedesk Jira  بستری را برای همکاری بین تیم‌های فناوری اطلاعات و سایر بخش‌های درون سازمان فراهم می‌کند. این به تیم‌ها اجازه می‌دهد تا روی مسائل و درخواست‌های خدمات با هم کار کنند و اطمینان حاصل شود که خدمات فناوری اطلاعات به طور کارآمد و مؤثر ارائه می‌شوند.

اتوماسیون

Servicedesk Jira  ویژگی‌های اتوماسیونی را ارائه می‌دهد که به تیم‌های فناوری اطلاعات کمک می‌کند تا فرآیندهای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات خود را ساده کنند. این کار کارهای روتین مانند تخصیص تیکت، به روز رسانی وضعیت و اعلان‌ها را خودکار می‌کند.

ویژگی‌های کلیدی ManageEngine Servicedesk Plus

ManageEngine Servicedesk Plus  همچنین دارای چندین ویژگی کلیدی است که آن را به یک انتخاب عالی برای مدیریت خدمات IT  تبدیل می‌کند. این شامل:

مدیریت تمام خدمات سازمانی

ManageEngine Servicedesk Plus  فقط یک ابزار برای سیستم مدیریت خدمات فناوری اطلاعات یا ITSM نیست بلکه علاوه بر ITSM – سرویس مدیریت خدمات سازمانی یا ESM نیز هست این یعنی تمام واحدهای خدماتی سازمان از یک رویه واحد و مشترک مبتنی بر ITIL و در یک درگاه متمرکز برخوردار می‌شوند.

پورتال سلف سرویس

ManageEngine Servicedesk Plus  یک پورتال سلف سرویس را ارائه می‌دهد که به کاربران امکان می‌دهد درخواست‌های خدمات را ارسال کنند، مشکلات را گزارش کنند و به دنبال کمک باشند. بار کاری روی میز خدمت را کاهش می‌دهد و تضمین می‌کند که خدمات فناوری اطلاعات به طور کارآمد ارائه می‌شوند.

مدیریت دارایی

ManageEngine Servicedesk Plus  بستری را برای مدیریت دارایی‌های فناوری اطلاعات فراهم می‌کند. این به تیم‌های فناوری اطلاعات اجازه می‌دهد تا دارایی‌های سخت افزاری و نرم افزاری را ردیابی کنند، مجوزها را نظارت کنند و قراردادها را مدیریت کنند.

مقایسه Servicedesk Jira و ManageEngine Servicedesk Plus از نظر امکانات

هر دو Servicedesk Jira و ManageEngine Servicedesk Plus دارای چندین ویژگی کلیدی هستند که آنها را به گزینه‌های عالی برای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات تبدیل می‌کند. با این حال، تفاوت‌هایی بین این دو وجود دارد. بیایید این دو ابزار ITIL را از نظر ویژگی‌ها با هم مقایسه کنیم.

سفارشی سازی

یکی از تفاوت‌های اصلی Servicedesk Jira و ManageEngine Servicedesk Plus سطح سفارشی سازی آنهاست. Servicedesk Jira  گردش‌های کاری قابل تنظیم بیشتری را ارائه می‌کند و به تیم‌های توسعه نرم‌افزار اجازه می‌دهد تا گردش‌های کاری برای مدیریت باگ‌، رویداد، مدیریت تغییر و مدیریت درخواست خدمات ایجاد کنند. از طرف دیگر، ManageEngine Servicedesk Plus، در زمینه باگ تریگرَ اسکرام هیچ گردشکاری ندارد و گردشگارهای گرافیکی‌اش در مدیریت رخداد- مدیریت تغییر و مدیریت درخواست و انتشار است.

مدیریت حوادث

هر دو Servicedesk Jira و ManageEngine Servicedesk Plus بستری را برای مدیریت حوادث فناوری اطلاعات فراهم می‌کنند. با این حال،ManageEngine Servicedesk Plus  ویژگی‌های پیشرفته‌تری را برای مدیریت حوادث ارائه می‌دهد، مانند تشدید حادثه و مدیریت مشکل.

پورتال سلف سرویس

ManageEngine Servicedesk Plus یک پورتال سلف سرویس به کاربران ارائه می‌دهد، در حالی که Servicedesk Jira این کار را نمی‌کند. پورتال سلف سرویس حجم کاری روی میز خدمت را کاهش می‌دهد و تضمین می‌کند که خدمات فناوری اطلاعات به طور کارآمد ارائه می‌شوند.

مدیریت دارایی

ManageEngine Servicedesk Plus  ویژگی‌های پیشرفته‌تری را برای مدیریت دارایی‌های IT ارائه می‌دهد. این به تمام تیم‌های فناوری اطلاعات اجازه می‌دهد تا دارایی‌های سخت افزاری و نرم افزاری را ردیابی کنند، مجوزها را نظارت کنند و قراردادها را مدیریت کنند. از طرف دیگر Servicedesk Jira  ویژگی‌های کمتر پیشرفته‌ای را برای مدیریت دارایی ارائه می‌دهد.

سهولت استفاده و مقایسه اجرا

سهولت استفاده و پیاده سازی ابزار ITIL نیز یک نکته مهم است. بیایید سهولت استفاده و اجرای Servicedesk Jira و ManageEngine Servicedesk Plus  را با هم مقایسه کنیم.

Servicedesk Jira  دارای یک رابط کاربرپسند است که به راحتی قابل پیمایش است. همچنین یک جادوگر راه اندازی بصری ارائه می‌کند که کاربران را در فرآیند راه اندازی راهنمایی می‌کند.

ManageEngine Servicedesk Plus  نیز دارای یک رابط کاربرپسند است. سمت پورتال کاربران به سادگی هرچه تمامتر کار شده اما در سمت کارشناسان، محیط قدری گسترده‌تر است زیرا فراخور نیازها امکانات بیشتری در اختیار می‌گذارد با این حال، ممکن است مدتی طول بکشد تا راهبر سرویس به این رابط عادت کنند. ManageEngine Servicedesk Plus یک جادوگر راه‌اندازی بصری ارائه می‌کند که کاربران را در فرآیند راه‌اندازی راهنمایی می‌کند.

مقایسه هزینه

هزینه یک ابزار ITIL برای سازمان‌ها مهم است. بیایید هزینه Servicedesk Jira و ManageEngine Servicedesk Plus را با هم مقایسه کنیم.

Servicedesk Jira  مدل قیمت گذاری مبتنی بر اشتراک را ارائه می‌دهد. قیمت برای حداکثر سه کارشناس از ۲۰ دلار در ماه شروع می‌شود.

ManageEngine Servicedesk Plus همچنین یک مدل قیمت گذاری مبتنی بر اشتراک ارائه می‌دهد. قیمت از ۱۰ دلار در ماه برای حداکثر پنج تکنسین شروع می‌شود.

مقایسه پشتیبانی مشتری

هنگام انتخاب ابزار ITIL، پشتیبانی مشتری یک مورد ضروری است. بیایید پشتیبانی مشتری Servicedesk Jira و ManageEngine Servicedesk Plus را با هم مقایسه کنیم.

Servicedesk Jira پشتیبانی عالی از مشتری را ارائه می‌دهد. این پایگاه دانش، انجمن‌های انجمن و تیکت های پشتیبانی را ارائه می‌دهد.

ManageEngine Servicedesk Plus  همچنین پشتیبانی عالی از مشتری را ارائه می‌دهد. این پایگاه دانش، انجمن‌های انجمن و تیکت های پشتیبانی را ارائه می‌دهد.

کدام یک بهترین ابزار ITIL برای نیازهای کسب و کار شما است؟

هر دو Servicedesk Jira و ManageEngine Servicedesk Plus گزینه‌های عالی برای مدیریت خدمات IT هستند. با این حال، بهترین ابزار ITIL برای نیازهای تجاری شما به نیازهای خاص شما بستگی دارد. اگر به ویژگی‌های پیشرفته‌تری برای مدیریت حوادث و مدیریت دارایی و مدیریت خدمات سازمانی نیاز دارید، ManageEngine Servicedesk Plus  انتخاب بهتری است. اگر به جریان‌های کاری قابل تنظیم و ویژگی‌های همکاری  collaboration بیشتری نیاز دارید، Servicedesk Jira  انتخاب بهتری باشد.

لازم به ذکرست بجهت پوشش نیازهای مختص باگ تریگریَ سرویس دسک جیرا بیشتر مناسب برنامه‌نویسان و تیم توسعه است که اسکرام را ساپورت می‌کند اما سرویس دسک پلاس ManageEngine برای تمام دپارتمان فناوری اطلاعات و حتی سایر واحدهای خدماتی سازمان مناسب‌ است.

نتیجه نهایی

در نتیجه، Servicedesk Jira  و ManageEngine Servicedesk Plus هر دو ابزار عالی ITIL برای مدیریت خدمات IT هستند. آن‌ها با چندین ویژگی کلیدی عرضه می‌شوند که آنها را به انتخاب‌های ایده آل برای سازمان‌هایی در هر اندازه تبدیل می‌کند. هنگام انتخاب بین این دو، الزامات خاص خود را در نظر بگیرید، از جمله سفارشی سازی، مدیریت رویداد، پورتال سلف سرویس، مدیریت دارایی، سهولت استفاده و اجرا، هزینه و پشتیبانی مشتری. با ابزار مناسب ITIL، می‌توانید فرآیندهای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات خود را ساده کنید، هزینه‌ها را کاهش دهید و کیفیت خدمات فناوری اطلاعات خود را بهبود بخشید.

انتخاب یکی از اینها انتخاب بین بد و بدتر و یا خوب و خوبتر نیست بلکه مرتبط به نیاز شماست!

مدانت
مدانت
شرکت‌ مدانت از برندهای محبوب فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات در حوزه‌ی آموزش، پیاده‌سازی و عرضه ابزار ITIL، تجارت آنلاین، تحول دیجیتال و ارایه‌‌کننده‌ی محصولات مدیریتی تحت‌وب در ایران است. این مقاله‌ی آموزشی منحصراً مربوط به مدانت بوده و برای نخستین بار توسط این شرکت برای شما تولید و منتشر شده.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

حل معادله *

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: نیازی به کپی نیست همه چیز در دیدرس شماست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x