تمرینات مدیریت عمومی/ مدیریت روابط

تمرینات مدیریت در ITIL4

تمرینات مدیریت عمومی/ مدیریت روابط

تمرینات مدیریت عمومی شامل ۱۴ فرایند است که معمولاً در تمام خدمات در نظر گرفته می‌شوند و برای کل سازمان قابل اجرا هستند. این‌ها دیدگاه‌هایی را ارائه می‌دهند که صرف نظر از نوع خدمات یا محصولاتی که سازمان ارائه می‌دهد باید در سرتاسر سیستم اجرا شوند. به عنوان مثال مدیریت امنیت اطلاعات – هر سازمانی که از فناوری مدرن استقبال می‌کند باید این کار را انجام دهد و از اطلاعات سازمان در برابر دسترسی غیرمجاز محافظت کند و این فقط برای خدمات قابل اجرا نیست بلکه باید در کل سازمان تمرین شود!

General management practices (9-14) تمرینات مدیریتی عمومی
مدیریت روابط
هدفبرای اطمینان از تعامل و ایجاد رابطه با همه ذینفعان در همه سطوح، از سطوح استراتژیک تا تاکتیکی. این شامل مشتری، تأمین کننده، شرکای تجاری و سایر بخش‌ها و واحدهای درون سازمانی می‌شود.
شرحذینفع، هر فرد یا نهادی است که در داخل و خارج سازمان وجود دارد و به دلیل اقدامی که سازمان در حین انجام تجارت، خدمات یا پروژه انجام می‌دهد، تحت تأثیر قرار می‌گیرد یا تحت تأثیر قرار می‌گیرد و در همه سطوح تأثیر می‌گذارد. برای مدیریت موفق، رابطه با ذینفعان باید برقرار و حفظ شود. این شامل شناسایی، تجزیه و تحلیل، نظارت و بهبود روابط در سراسر است. برای دستیابی به موفقیت، مدیریت روابط در انواع سازمان‌های تجاری مورد نیاز است.
تمرین مدیریت روابط باید اطمینان حاصل کند که تمام نیازهای ذینفعان، محرک‌ها و محرک‌ها به خوبی درک شده‌اند. شرح رضایت و مشارکت ذینفعان بسیار مهم است و باید وجود داشته باشد و رابطه‌ی سازنده بین آنها برقرار شود. درنهایت این باید به دستیابی به نتایج مطلوب کسب و کار به طور مؤثر و کارآمد منجر شود. مطلب مرتبط: روابط ستون فقرات ITIL را بخوانید.
بعبارتی با این تمرین شما به این نقطه می‌رسید که یک سازمان باید همیشه بر ایجاد ارزش بالا برای ذینفعان تمرکز کند.
به این معنا که:
۱٫       با تسهیل خلق ارزش برای مصرف کنندگان خدمات،
۲٫       با اولویت بندی محصولات و خدمات بر اساس نیاز ذینفعان،
۳٫       با میانجیگری در الزامات متضاد ذینفعان،
با رسیدگی مؤثر به شکایات و تشدیدات ذینفعان
فعالیت در سیستم زنجیره ارزش خدماتمشارکت فعالیت‌های زنجیره ارزش خدمات در مدیریت روابط عمدتاً عبارتند از برنامه‌ریزی، بهبود، مشارکت، طراحی و انتقال، همراه با فعالیت‌های دریافت/ساخت، تحویل و پشتیبانی است این طرح بر نیاز به مدیریت روابط متمرکز است، که به ارزیابی استراتژیک و اولویت بندی در سراسر پورتفولیو کمک می‌کند.
 
بهبود: بر بهبود روابط از طریق سازماندهی و هم افزایی روابط مختلف در سراسر سازمان تمرکز دارد.
مشارکت: بر ایجاد و تعامل با ذینفعان موجود در داخل و خارج تمرکز دارد.
طراحی و انتقال: بر روابط مورد نیاز برای هماهنگی مشارکت داخلی و خارجی برای طراحی و انتقال مؤثر تمرکز دارد
دریافت و ساخت: تمرکز بر روی مدیریت روابط را به دست آورید که به انتخاب محصولات، خدمات یا اجزای خدماتی که باید به دست آورید یا ساخته شوند کمک می‌کند.
تحویل و پشتیبانی: نیز بر روابط بین سازمان و ارائه‌دهنده خدمات تمرکز دارد، به طوری که ارائه‌دهندگان خدمات می‌توانند از تحقق ارزش خدمات توسط مصرف‌کنندگان خدمات که منجر به رضایت بالای مشتری می‌شود، اطمینان حاصل کنند.
سهم این تمرین در فعالیت‌های سیستم زنجیره ارزش خدمات یا SVC جایی که “۰” کمترین سهم و جایی که “۳” بالاترین سهم را داراست.
برنامه‌ریزی
۳
بهبود
۳
مشارکت
۲
طراحی و انتقال
۳
دریافت و ساخت
۲
تحویل و پشتیبانی
۲

مدانت
مدانت
شرکت‌ مدانت از برندهای محبوب فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات در حوزه‌ی آموزش، پیاده‌سازی و عرضه ابزار ITIL، تجارت آنلاین، تحول دیجیتال و ارایه‌‌کننده‌ی محصولات مدیریتی تحت‌وب در ایران است. این مقاله‌ی آموزشی منحصراً مربوط به مدانت بوده و برای نخستین بار توسط این شرکت برای شما تولید و منتشر شده.
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

حل معادله *

4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback

[…] قسمت بعدی: مدیریت روابط […]

trackback

[…] قسمت قبلی: مدیریت روابط […]

trackback

[…] مطلب مرتبط: مدیریت روابط در ITIL4 […]

error: نیازی به کپی نیست همه چیز در دیدرس شماست
4
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x