تمرینات مدیریت عمومی/ مدیریت تغییر سازمانی

تمرینات مدیریت در ITIL4

تمرینات مدیریت عمومی/ مدیریت تغییر سازمانی

تمرینات مدیریت عمومی شامل ۱۴ فرایند است که معمولاً در تمام خدمات در نظر گرفته می‌شوند و برای کل سازمان قابل اجرا هستند. این‌ها دیدگاه‌هایی را ارائه می‌دهند که صرف نظر از نوع خدمات یا محصولاتی که سازمان ارائه می‌دهد باید در سرتاسر سیستم اجرا شوند. به عنوان مثال مدیریت امنیت اطلاعات – هر سازمانی که از فناوری مدرن استقبال می‌کند باید این کار را انجام دهد و از اطلاعات سازمان در برابر دسترسی غیرمجاز محافظت کند و این فقط برای خدمات قابل اجرا نیست بلکه باید در کل سازمان تمرین شود!

General management practices (6-14) تمرینات مدیریتی عمومی
مدیریت تغییر سازمانی
هدفبرای اطمینان از مدیریت جنبه‌های انسانی یک سازمان در حین معرفی، مدیریت، اصلاح یک سرویس یا محصول. این امر نیازمند مدیریت مؤثر تغییر (برای دگرگونی مورد نیاز) سازمان است تا از طریق اجرای روان و موفقیت آمیز تغییرات، به مزایای پایدار دست یابد.
شرحدر حالی که محیط کسب‌وکار در معرض تغییر و تحول است، درک این پویایی‌ها و اطمینان از تکامل و همسویی سازمان با تغییر بسیار مهم است. علاوه بر آن، بهبود خدمات، عملکرد خدمات، عملکرد دارایی‌های خدماتی و غیره نیز مهم است.
این امر بیشتر بر تغییر افراد در سازمان از نظر رفتار و فرهنگ برای موفقیت تأکید دارد. افراد هسته اصلی مدیریت تغییر سازمانی هستند. بنابراین، مدیریت تغییر سازمانی باید از ایجاد، اهداف روشن و مرتبط، رهبری قوی و متعهد، مشارکت مشتاق و آماده و بهبود پایدار اطمینان حاصل کند.
علاوه بر این، تحول سازمانی یک دستاورد یک شبه نیست، بلکه یک سفر است. برای یک مدیریت مؤثر تغییر سازمانی، مدل‌های زیادی وجود دارد که سازمان اتخاذ می‌کند. یکی از این مدل‌ها که اتخاذ شده و سازمان‌ها در دستیابی به هدف مورد نظر یعنی تحول یک سازمان موفق هستند، مدل ۸ مرحله‌ای جان پی کوتر است.
ضمن آغاز تحول سازمانی، شناسایی مخاطبانی که تحت تأثیر این تحول قرار می‌گیرند، افرادی که می‌توانند قهرمان تحول موفقیت آمیز شوند، ایجاد چشم انداز و ارتباط مؤثر، ایجاد بردهای سریع و جشن گرفتن برنده‌های سریع و تداوم تولید بردهای بیشتر باید توسط یک سازمان تضمین شود.
فعالیت در سیستم زنجیره ارزش خدماتسهم فعالیت‌های زنجیره ارزش خدمات در مدیریت تغییر سازمانی عمدتاً بهبود، برنامه ریزی، مشارکت، طراحی و انتقال است. علاوه بر این، تمرکز بر دریافت/ساخت و تحویل و فعالیت‌های پشتیبانی وجود دارد.
برنامه‌ریزی: بر تأثیر تغییرات در سطوح استراتژیک و پورتفولیو تمرکز دارد.
بهبود: بر تضمین موفقیت جنبش مدیریت تغییر سازمانی تمرکز دارد، زیرا این طرح ابتکاری برای بهبود مستمر است و با نیاز سازمان به دگرگونی همسو است.
مشارکت: بر تعامل با همه ذینفعان در تمام سطوح سازمان تمرکز دارد.
طراحی و انتقال: بر تغییر مورد نیاز برای اجرای خدمات جدید و تغییرات در طراحی موجود تمرکز دارد.
دریافت/ساخت: بر مشارکت در پروژه‌ها و در سراسر آن تمرکز دارد
تحویل و پشتیبانی: بر تضمین پشتیبانی مستمر از خدمات موجود متمرکز است که با حداقل یا بدون تأثیر عملیاتی هستند.
سهم این تمرین در فعالیت‌های سیستم زنجیره ارزش خدمات یا SVC جایی که “۰” کمترین سهم و جایی که “۳” بالاترین سهم را داراست.
برنامه‌ریزی
۳
بهبود
۳
مشارکت
۲
طراحی و انتقال
۳
دریافت و ساخت
۲
تحویل و پشتیبانی
۲

مقالات مرتبط را حتماً بخوانید:

مدانت
مدانت
شرکت‌ مدانت از برندهای محبوب فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات در حوزه‌ی آموزش، پیاده‌سازی و عرضه ابزار ITIL، تجارت آنلاین، تحول دیجیتال و ارایه‌‌کننده‌ی محصولات مدیریتی تحت‌وب در ایران است. این مقاله‌ی آموزشی منحصراً مربوط به مدانت بوده و برای نخستین بار توسط این شرکت برای شما تولید و منتشر شده.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

حل معادله *

5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback

[…] قسمت قبلی: مدیریت پورتفولیو […]

trackback

[…] مدیریت تغییر سازمانی […]

trackback

[…] ما از ارزیابی بلوغ هیجان‌زده آن را دنبال خواهیم کرد، مدیریت تغییر سازمانی (OCM) […]

error: نیازی به کپی نیست همه چیز در دیدرس شماست
5
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x