تمرینات مدیریت خدمات/ مدیریت دارایی‌های فناوری اطلاعات

تمرینات مدیریت در ITIL4

تمرینات مدیریت خدمات/ مدیریت دارایی‌های فناوری اطلاعات

تمرینات مدیریت خدمات شامل ۱۷ تمرین است که برای تمام خدمات بکار گرفته می‌شوند و دیدگاه‌هایی که در سراسر ارایه‌ی خدمات باید لحاظ شود را در بر می‌گیرد و بطور اخص به مدیریت خدمات و محصولات اشاره دارد. به عنوان مثال: مدیریت مشکل یکی از تمرینات این بخش است که بر شناسایی مشکلات و علت ریشه‌ای آنها در سراسر خدمات ارائه شده تمرکز دارد.

Service Management Practices (6-17) تمرینات مدیریت خدمات
مدیریت دارایی‌های فناوری اطلاعات
هدفبرای برنامه‌ریزی و مدیریت کل چرخه عمر همه دارایی‌های فناوری اطلاعات و اطمینان از به حداکثر رساندن ارزش، کنترل هزینه‌ها، مدیریت ریسک‌ها، فعال کردن تصمیمات مربوط به تدارکات، استفاده و مستهلک کردن دارایی‌ها، و برآورده کردن الزامات قراردادی و مقرراتی.
شرحدارایی فناوری اطلاعات به هر مؤلفه خدمات ارزشمندی اطلاق می‌شود که به ارائه خدمات یا یک محصول فناوری اطلاعات کمک می‌کند. این شامل سخت افزار، نرم افزار، خدمات ارائه شده توسط تأمین کنندگان و غیره می‌باشد. دارایی‌های فناوری اطلاعات شامل هزینه و ارزشی است که هزینه و ارزش خدمات یا محصول را درک می‌کند. این یک عامل زیربنایی خواهد بود که بر اساس آن ارائه دهنده‌ی خدمات می‌تواند تصمیم بگیرد.
مدیریت دارایی فناوری اطلاعات بر ثبت جزئیات تمام دارایی‌های فناوری اطلاعات در یک نقطه تمرکز دارد که به طور مرتب به روز می‌شود. این شامل کل چرخه‌ب حیات دارایی از زمان دریافت، استفاده (اجرا و بهره برداری) و واگذاری و تا زمان بازنشسته‌شدن (استهلاک) دارایی است که به دیده شدن دارایی‌ها و ارزش آنها کمک می‌کند.
مدیریت دارایی فناوری اطلاعات زیرعملی از مدیریت دارایی است که با هدف دارایی‌های مرتبط با فناوری اطلاعات مدیریت می‌شود، در حالی که مدیریت دارایی برای همه انواع دارایی‌های سازمان قابل اجرا است. مدیریت دارایی فناوری اطلاعات شامل اقدامات فرعی مانند مدیریت دارایی نرم افزاری یا سخت‌افزاری است.
یکپارچگی دارایی فناوری اطلاعات باید حفظ شود. همه دارایی‌های سخت‌افزاری باید با شماره شناسایی منحصربه‌فرد داشته باشند باید بتوان از دارایی‌های نرم‌افزار برای کپی‌برداری غیرقانونی محافظت کرد و آنها را با استفاده از دسته‌بندی و غیره برچسب‌گذاری و گروه‌بندی کرد. این به مدیریت بهتر دارایی‌های فناوری اطلاعات در طول چرخه عمر آن کمک می‌کند. همچنین باید جزئیات دارایی‌های فناوری اطلاعات مانند داده‌های فعلی و سوابق تغیرات، گزارش‌ها و پشتیبانی از سایر روش‌های مربوط به دارایی‌های فناوری اطلاعات را ارائه کند، که عنصری کلیدی برای مدیریت موفقیت‌آمیز خدمات و همچنین مفید بودن برای سایر اقدامات است.
فعالیت در سیستم زنجیره ارزش خدماتسهم فعالیت‌های زنجیره ارزش خدمات در مدیریت دارایی فناوری اطلاعات عمدتاً شامل فعالیت‌های طراحی و انتقال، دریافت/ساخت است. تمرکز بیشتر بر برنامه ریزی، ارائه و فعالیت‌های پشتیبانی است.
برنامه‌ریزی: بر در نظر گرفتن و برنامه ریزی مدیریت دارایی فناوری اطلاعات بر اساس سیاست‌های تعریف شده در عملکرد مدیریت مالی خدمات، مدیریت امنیت اطلاعات و غیره تمرکز دارد که به هزینه‌های مدیریت استراتژیک، ریسک‌ها و ارزش مرتبط با دارایی‌های فناوری اطلاعات کمک می‌کند.
بهبود: بر در نظر گرفتن تأثیر دارایی و بهبود فناوری اطلاعات تمرکز دارد.
مشارکت: بر مدیریت روابط کاربران با استفاده از دارایی IT و غیره تمرکز دارد.
طراحی و انتقال: بر هدایت بیشتر فعالیت‌های زنجیره ارزش مدیریت دارایی فناوری اطلاعات تمرکز دارد.
دریافت/ساخت: بر خرید دارایی‌های فناوری اطلاعات و ردیابی در طول چرخه عمر تمرکز دارد
تحویل و پشتیبانی: نیز بر مکان یابی دارایی‌های فناوری اطلاعات، نظارت بر استفاده از آنها، وضعیت دارایی فناوری اطلاعات در سازمان متمرکز است.
سهم این تمرین در فعالیت‌های سیستم زنجیره ارزش خدمات یا SVC جایی که “۰” کمترین سهم و جایی که “۳” بالاترین سهم را داراست.
برنامه‌ریزی
۳
بهبود
۳
مشارکت
۲
طراحی و انتقال
۳
دریافت و ساخت
۲
تحویل و پشتیبانی
۲

مقالات مرتبط را حتماً بخوانید:

مدانت
مدانت
شرکت‌ مدانت از برندهای محبوب فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات در حوزه‌ی آموزش، پیاده‌سازی و عرضه ابزار ITIL، تجارت آنلاین، تحول دیجیتال و ارایه‌‌کننده‌ی محصولات مدیریتی تحت‌وب در ایران است. این مقاله‌ی آموزشی منحصراً مربوط به مدانت بوده و برای نخستین بار توسط این شرکت برای شما تولید و منتشر شده.
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

حل معادله *

5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback

[…] قسمت قبلی: مدیریت دارایی‌های فناوری اطلاعات […]

trackback

[…] عدم امکان برنامه ریزی صحیح برای ITAM […]

trackback

[…] دارایی فناوری اطلاعات (ITAM) یک روش برای شناسایی موجودی و مدیریت ارزش مالی […]

error: نیازی به کپی نیست همه چیز در دیدرس شماست
5
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x